Vykloubená gymnastka
Ve středu 8. 12. ve dvě hodiny odpoledne bude v Lovosické ulici v Praze slavnostně odhalena plastika  „Tanečnice“.  Autor díla Štěpán Čapek (*1982) student z Ateliéru sochařství prof. Kurta Gebauera na VŠUP osadil v této ulici před Polikliniku Prosek figurativní sochu tanečnice či gymnastky.
 Klasická figurativní socha na motivy sportu, na první pohled simuluje atmosféru stereotypních  sochařských realizací s humanistickou tématikou pro veřejný prostor z období Normalizace, a proto tak snadno zapadne do kulis betonové piazzetty před puristickou architekturou nemocnice ve stylu brutalismu 80. let.  Ostatně nedaleko ve stejné ulici před Sportovní halou Prosek můžeme najít formálně ale i zvoleným tématem spřízněnou sochu „Basketbalisty„ z roku 1983 od typického sochaře sportovních výjevů Zdeňka Němečka.
Čapek ale na rozdíl od svých předchůdců pracuje s klišé vědomě a tak nám při podrobnějším prozkoumání „něčím podezřelé„ figury neujde několik vtipných posunů od socialistického realismu.  Autorův záměr nebylo vytvořit šokující výtvarnou exhibici, ale jemně a citlivě „vykloubit“ standardní řešení těchto dominant před sídlištní občanskou vybaveností  do žánru humorného popu, kterému se zasměje jen vnímavý divák. 

Pavel Karous